Nákupní taška je zatím prázdná

Je tu prázdno.
V klidu si vyberte.

Jít nakupovat

Říjen 2023

Apple představil čipy M3, M3 Pro a M3 Max

Jedná se o první čipy s 3nanometrovou technologií určené pro osobní počítače, které kromě toho disponují novou architekturou GPU. Přinášejí také významné zlepšení výkonu, rychlejší procesor CPU, Neural Engine a větší kapacitu jednotné paměti.

Čipy M3 se mohou pochlubit novou generací GPU architektury, což představuje nejvýznamnější pokrok v oblasti grafického výkonu čipů od společnosti Apple, jaký jsme dosud mohli vidět. Nová GPU jednotka nabízí nejen vyšší výkon, ale je také energeticky efektivnější a integruje řadu pokročilých technologií. Mezi tyto technologie patří dynamická mezipaměť a nové možnosti renderování, včetně hardwarově akcelerovaného sledování paprsků a pokročilého síťového stínování. Oproti čipům M1 je renderování rychlejší až 2,5krát.

CPU výkonnostní jádra zaznamenala růst o 30 % ve srovnání s čipy M1, zatímco úsporná jádra jsou o 50 % svižnější. I Neural Engine se dočkal zrychlení, a to o impozantních 60 % v porovnání s předchozí generací. Výkon se zvyšoval napříč celým spektrem – nový mediální engine nyní podporuje video kodek AV1, což umožňuje efektivnější a kvalitnější přehrávání obsahu ze streamovacích služeb.

 

Společnost Apple tedy neustále inovuje a s čipy řady M3 přichází s průlomovými vylepšeními. To vše se projevuje na nových modelech MacBooků Pro a iMaců, které díky těmto inovacím získaly obrovský nárůst výkonu a celou řadu nových funkcí.

 

Výkonnější a úspornější CPU

CPU nové generace, která je součástí čipů M3, M3 Pro a M3 Max, prošla zdokonalením architektury jak v oblasti výkonnostních, tak úsporných jader. V porovnání s čipy M1 jsou výkonnostní jádra o 30 % rychlejší, což znamená, že čip zvládá náročnější úlohy, jako je kompilace a testování milionů řádků kódu v Xcode, mnohem efektivněji. Hudebníci také vítají možnost využívat stovky audio nahrávek, pluginů a virtuálních hudebních nástrojů v Logic Pro s vyšší svižností.

Úsporná jádra překonávají výkon čipů M1 až o 50 %, což přináší uživatelům plynulejší každodenní používání a výrazně delší výdrž baterie. Kombinace výkonnostních a úsporných jader vytváří CPU, které dosahuje vícevláknového výkonu čipů M1 již při polovičním výkonu. Na plný výkon pak tento výkon překonává až o 35 %.

 

Celkově tak čipy M3, M3 Pro a M3 Max představují značný skok vpřed ve výkonu a efektivitě, což z nich činí ideální volbu pro náročné uživatele a profesionály v různých oblastech.

 

Jednotná paměť s kapacitou až 128 GB

Každý čip z řady M3 je vybaven jednotnou pamětí, která je pro produkty Apple typická, a která poskytuje mimořádnou propustnost, nízkou latenci a vynikající energetickou účinnost. Díky společnému paměťovému fondu mohou všechny komponenty čipu přistupovat k týmž datům bez potřeby jejich kopírování mezi různými paměťovými oblastmi, což výrazně zvyšuje výkon a účinnost systému a zároveň snižuje množství paměti potřebné pro provádění většiny úloh.

 

Navíc je možné kapacitu jednotné paměti rozšířit až na 128 GB, což otevírá nové možnosti pro uživatele, které byly dříve na notebooku nemyslitelné. Vývojáři pracující s AI modely, například, mohou nyní efektivně manipulovat s ještě většími transformačními modely obsahujícími miliardy parametrů.

 

Tento průlom v oblasti výkonu a efektivity paměti posouvá hranice toho, co je možné dosáhnout s notebooky, a dává uživatelům možnost zvládat náročnější úlohy rychleji a efektivněji než kdy předtím.

 

Speciální engine pro AI a video

Čipy M3, M3 Pro a M3 Max jsou vybaveny vylepšeným Neural Enginem, který poskytuje výrazné zrychlení v oblasti výkonných modelů strojového učení. Oproti předcházející generaci, čipům M1, je nový Neural Engine rychlejší o úctyhodných 60 %, což přináší zrychlení v provádění AI a strojových učících modelů. Kromě toho je veškeré zpracování dat bezpečně provedeno přímo na zařízení, což zvyšuje ochranu soukromí uživatelů.

 

Nástroje pro zpracování obrazu pomocí umělé inteligence, jako je odstraňování šumu a převod na supervysoké rozlišení v programu Topaz, nyní pracují ještě rychleji díky této aktualizaci. Také detekce upravovaných scén v Adobe Premiere a funkce Smart Conform ve Final Cut Pro se dočkaly významného zrychlení.

Všechny čipy řady M3 dále zahrnují pokročilý mediální engine, který zajišťuje hardwarovou akceleraci pro nejrozšířenější video kodeky – H.264, HEVC, ProRes a ProRes Raw. Poprvé v historii podporuje mediální engine také video kodek AV1, který umožňuje účinnější přehrávání obsahu ze streamovacích služeb, čímž přispívá k ještě delší výdrži baterie notebooků. Tato kombinace výkonu a účinnosti činí čipy řady M3 ideální volbou pro profesionály i běžné uživatele, kteří požadují vysoký výkon a efektivitu.

 

Čipy M3 Pro: ideální volba pro náročnější uživatele

Čipy M3 Pro přinášejí ohromující výkon díky svým 37 miliardám tranzistorů a 18jádrovému GPU, což z nich činí ideální volbu pro graficky náročné aplikace. V porovnání s čipem M1 Pro je nové GPU o 40 % rychlejší, což umožňuje plynulejší a efektivnější práci v náročných programech.

 

Podpora jednotné paměti s kapacitou až 36 GB umožňuje bezproblémové zpracování i velkých projektů přímo na MacBooku Pro, a to i při práci na cestách. 12jádrové CPU, které zahrnuje šest výkonnostních a šest úsporných jader, poskytuje až o 30 % vyšší výkon na jedno jádro ve srovnání s CPU v čipech M1 Pro.

V praxi to znamená, že například procesy jako slepování fotografií a práce s obrovskými panoramatickými snímky v Adobe Photoshop jsou na novém MacBooku Pro rychlejší než kdy předtím, což značně zvyšuje efektivitu práce a umožňuje uživatelům dosáhnout lepších výsledků v kratším čase.

 

Šetrnější k životnímu prostředí

Čipy řady M3, zahrnující M3, M3 Pro a M3 Max, se vyznačují mimořádnou energetickou účinností, díky které MacBooky Pro a iMacy vyhovují nejpřísnějším standardům v oblasti energetické účinnosti. Nové modely MacBooku Pro dokonce nabízejí nejdelší dobu výdrže baterie ze všech dosud vyrobených Maců – až neuvěřitelných 22 hodin. Díky této vysoké účinnosti notebooky vydrží pracovat déle na jedno nabití a během svého životního cyklu spotřebují méně energie.

 

Apple v současné době dosahuje uhlíkové neutrality ve všech svých globálních korporátních operacích a stanovil si ambiciózní cíl dosáhnout uhlíkové neutrality v celém výrobním dodavatelském řetězci a v životních cyklech všech svých produktů do roku 2030. To znamená, že každý čip v každém Macu bude uhlíkově neutrální, a to od fáze návrhu až po výrobu, což je důležitým krokem směrem k udržitelnější budoucnosti.