Jak zálohovat Mac? Zvolte Time Machine, případně cloudové služby

Posted by | · · | Tipy | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak zálohovat Mac? Zvolte Time Machine, případně cloudové služby

Nikdy nemáte jistotu, že nepřijdete o svá data. Proto je nutné předejít jakékoliv ztrátě a správně s daty nakládat. Jak zálohovat Mac si ukážeme v našem návodu. Využít můžete několik možností. Nejčastější bude Time Machine, ale dobře mohou posloužit i cloudové služby v čele s iCloudem.

Nedávno jsme psali o tom, jak zálohovat iPhone. Apple macOS a iOS poslední dobou velmi sbližuje a ne jinak je tomu u zálohování. V obou případech můžete využít iCloudu a také lokální zálohy. V případě iOS poslouží iTunes, na macOS využijete Time Machine.

 

Jak zálohovat Mac pomocí Time Machine

Aplikace TIme Machine je schopna zazálohovat celý nebo jen vybraný obsah vašeho Macu a uložit jej na vybraný připojený disk. Ten může být do počítače připojen přímo nebo je propojený se síťovým routerem a záloha tak může probíhat bezdrátově. Také Time Machine podporuje zařízení Time Capsule nebo NAS servery od Synology.

  • Jděte do nastavení systému, dole na docku klepněte na Předvolby systému
  • Klikněte na Vybrat zálohovací disk
  • Ze seznamu vyberte zálohovací disk a klikněte na Použít disk.
  • Zatrhněte na hlavní obrazovce Time Machine Automaticky zálohovat

Jak zálohovat MacJednoduché, že? Nyní se bude provádět automaticky záloha vždy, když bude disk připojený k počítači, nebo se bude nacházet na stejné síti. Záloha probíhá každou hodinu. První může trvat několik hodin, pokud zálohujete celý Mac, ostatní už jsou jen přírůstkové, takže se zálohuje vždy jen to, co se změnilo.

 

Obnovení zálohy z Time Machine

Pokud se nějaká data ztratí a potřebujete naopak obnovit nějaké položky, Time Machine funguje velmi intuitivně.

  • Otevřete si aplikaci Time Machine (z docku, z nabídky aplikací, případně z horního řádku nabídek)
  • Pomocí časové osy najděte požadované datum a čas, ze kdy potřebujete data obnovit
  • Vyberte položku pro obnovení, stiskem mezerníku aktivujete náhled
  • Kliknutím na Obnovit položku obnovíte

Jak zálohovat MacOpět není nutné v obnově položek z Time Machine hledat složitosti. Je to jako cestování časem a vše je přehledně zobrazené.

 

Jak zálohovat na iCloud

Na iCloud se odesílají různá data a Apple je třídí typově. To znamená, že jiné nastavení může být použito u fotografií, kontaktů, mailů nebo třeba poznámek. Všechno nastavení je k dispozici v Předvolby systému – iCloud. Pro zálohu nejdůležitějších dat doporučujeme předchozí způsob, tedy Time Machine. Pro data, se kterými nejčastěji pracujete, se vyplatí zapnout iCloud Drive.

Ten neustále kontroluje data uložená na dvou místech. Ve složkách Plocha a Dokumenty. Pokud přesunete nějaký soubor do těchto míst, ihned se odešle na servery Applu. Záleží přitom, kolik máte zaplaceno místa. V případě zaplněného prostoru dostanete oznámení a záloha se neprovádí.

 

Můžeme pomoci jinak?Kontaktujte nás