Hromadná správa Apple zařízení ve firmách – jak to funguje (DEP, MDM, VPP)

Posted by | No Tags | Články | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hromadná správa Apple zařízení ve firmách – jak to funguje (DEP, MDM, VPP)

Nastavení osobních Apple zařízení je velmi jednoduché. Běžný uživatel si s nastavením většinou poradí sám. Nastaví si e-mail, kalendář, propojí své zařízení s iCloudem a může začít fungovat. Ovšem co když je potřeba nastavit více firemních zařízení, na kterých je potřeba vytvořit přístup k síti a firemním datům (kontakty,…). Mnohdy se může jednat o desítky kusů a nastavovat takový počet zařízení je časově hodně náročné. V „Apple ekosystému“ existuje způsob, kterému se říká hromadná správa zařízení. Pojďme se společně podívat jak celý proces funguje.

 

Výhody správy zařízení jsou:

  • správa přístupu k datům
  • automatická instalace přednastavených aplikací
  • možnost vzdálené správy zařízení
  • jednotné uživatelské prostředí (podle firemní identity)
  • správa iOS zařízení a počítačů Mac

Nástroje pro správu Apple zařízení ve firmách

Konfigurační profily

S pomocí těchto profilů lze distribuovat nastavení a informace o konfiguraci do všech iOS zařízení a počítačů Mac. Přes tyto profily lze konfigurovat nastavení certifikátů, sítě a e-mailů. Konfigurační profily se doporučují pro velký počet zařízení. Jednoduše se vytvoří jednotný profil, který se následně vzdáleně odešle do všech zařízení. Všichni tak budou mít stejné nastavení a firemní IT oddělení bude mít ulehčenou práci.

MDM řešení (Mobile Device Management)

MDM protokol posílá do zařízení příkazy a pokyny pro nastavení, konfiguraci a dotazování. K využití tohoto nástroje je potřeba tzv. MDM řešení. Některá vyžadují místní server MDM, či přístup přes cloud. Pomocí řešení MDM lze odesílat konfigurační profily do všech iOS zařízení a počítačů Mac.

Program hromadné registrace zařízení (DEP)

Tento program umožňuje automatickou registraci zařízení do MDM, aniž by se jich musel kdokoliv fyzicky dotknout nebo je nějak připravovat před předáním zaměstnancům. Při prvním zapnutí dojde k automatickému nastavení a připojení k síti. Jakmile se tak stane, zařízení „kontaktuje“ MDM server v souladu s konfigurací DEP, zaregistruje se a stáhne přidělené nastavení, aplikace a další obsah.

Program hromadných nákupů (VPP)

Další z potřebných programů, který umožní hromadně nakupovat a distribuovat zakoupené aplikace, knihy, či jiný obsah přes iTunes nebo App Store. Tento program se dělí na 2 části: pro firmy a druhý pro školy. Prostřednictvím programu VPP pro firmy je navíc možné nakupovat aplikace od třetích výrobců, které jsou přizpůsobeny na míru. VPP pro školy umožňuje nakupovat bez DPH, je-li to potřeba. Program VPP je stejně jako DEP k dispozici také v České republice a využívá ho stále více firem.

Apple Configurator 2

 

Posledním, ale velmi důležitým nástrojem, je Apple Configurator 2, s pomocí kterého posíláte konfigurační profily do všech iOS zařízení. S jeho pomocí tak můžete do menšího počtu iOS zařízení vložit potřebné nastavení, aplikace a data. Tato aplikace však vyžaduje fyzické připojení (proto se doporučuje u menšího počtu zařízení). Lze ovšem použít synchronizační stanice od jiných výrobců, které nabízejí hned několik USB portů pro snadné připojení všech zařízení najednou.

Shrnutí hromadné správy

Nasazení a správa velkého počtu zařízení vyžaduje pečlivé plánování. Prvním krokem musí být přesná identifikace požadavků a pochopení způsobu, jakým tyto požadavky odpovídají jednotlivým modelům. Díky funkcím MDM vestavěných v zařízeních Apple, řešením MDM jiných výrobců a programům nasazení Apple je k dispozici vše, co k optimálnímu nasazení potřebujete.

V případě, že vás tato možnost hromadné správy zaujala, napište nám a můžeme společně vymyslet vhodný model pro vaší společnost.

 

Máte zájem?Kontaktujte nás